Stárkov 2011

V sobotu ráno 24.9. jsem vyrazil směr Stárkov na BSA M20 kolem osmé hodiny. Místy byla mlha hustá tak, že by se dala krájet a s chabým osvětlením nezbylo, než si na část cesty obléct reflexní vestu. Ve Vamberku se ke mně připojil na kost zmrzlý kolega ze spřáteleného klubu na BMW R-12 se side. Po krátké pauze, kdy nás místo milenky zahřívaly rozpálené válce našich motocyklů, se počasí umoudřilo a až do večera nás čekalo slunečné počasí. Na místě jsme si užívali vepřové hody, osvícenecké koláčky a teplý čaj. Časem dorazili i kolegové s mercedesem a další známé tváře.

Samotná ukázka se odehrávala na náměstí, které se od válečných časů příliš nezměnilo. Oproti minulým ročníkům se zde představila jednotka italské armády, která ovšem místo bojování sváděla místní ženskou část domorodého obyvatelstva a pro obránce nebyla velkou posilou.

Ukázka začala dobovým životem a inspekcí obraných pozicí Wehrmachtu a italské armády. Následoval přepad ze zálohy britskými výsadkáři a speciálními jednotkami (Italové se věrni své bojové tradici po prvním výstřelu vzdali). Následoval přísun posil SS se SdkFz 222 a zatlačení speciálních sil mimo perimetr náměstí. Poté přijíždí hlavní část sil s US technikou a rozhořívá se boj po celém náměstí. Německá posádka je vytlačena mimo město a Svobodní Francouzi dobývají radnici.
Celou ukázku organizátoři bravurně zvládli a obešla se bez velkých proluk a zranění jak na straně účastníků, tak na straně diváků.

Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov
Stárkov