Sahara 2011

Letos se konal poslední prázdninový víkend již 9. ročník akce SAHARA, která se koná ve vojenském prostoru nedaleko Malacek ve Slovenské republice.

Tento víkend jsme se každoročně jako klub vždy účastnili modelářské výstavy v Plzni, letos jsme však nebyli osloveni a proto jsme mohli reagovat na pozvánku od slovenských kamarádů. Nakonec však vyrazil jen jeden zástupce našeho klubu a to s KdF 166. Cesta 350 km na podvalníku byla náročná, více než hodinové pocukávání s podvalníkem v pražské koloně při nájezdu na D1 bylo opravdu o nervy. Příjezd do místa konání byl až za tmy, zábava byla v plném proudu, po tropickém dni byla žízeň, ale čepovali Kozlíka, tak to byl pěkný večer. Hrála slovenská country kapela, zajímavé bylo, že jen české písničky. Slovenské country se asi neurodilo.

Sobotní ráno bylo ve znamení příprav na bojovou ukázku, která byla již v deset hodin. Ta měla znázorňovat operaci Barbarosa, KdF 166 v té době ještě neexistoval, tak se řidič mohl zařadit mezi diváky, zajímavá zkušenost. Ukázka byla hezká, velmi pěkné bylo bojiště, protože se jednalo o bývalou vojenskou střelnici. Boje na loukách a polích před diváky jsou o ničem. Po ukázce následovalo defilé veškeré techniky, která se účastnila srazu s komentářem od pořadatelů, myslím pro diváky velmi poučné. Po obědě následovala prezentace novodobé techniky s ukázkami jízdních vlastností a speciálního vybavení. Zvláště ukázka pojízdných kanónů a dalekonosných houfnic se střelbou slepými náboji sklidila zasloužený ohlas. Ve 4 hodiny začala ukázka nazvaná Boj o jižní Moravu. Začala příletem dvou letadel s ruskými výsostnými znaky a jejich útokem na německé pozice. Po chvíli se ale přihnaly dva německé stroje a začala opravdová letecká bitva, pod kterou se odehrávala bitva pozemní. Myslím, že tato bitva byla srovnatelná s operací Kursk, Kyjev, nebo Bagration, které považuji za vrchol českého renacmentu. Již se těším na příští rok. Po celý den bylo v táboře k vidění několik diorámat, např. lazaret, spojařský koutek a verkstat s rozebranou Saharou – BMW R-75. Neděle byla ve znamení balení a odjezdu.

Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara
Sahara