Králův Dvůr 2010

Dne 12.6 se na zámečku v Králově Dvoře konala vzpomínková akce s bitvou k výročí 65 let skončení války. Za náš klub se zúčastnil BMW R-12 side s 2 člennou posádkou.

V úmorném vedru se od 14 hod. odehrávala bitva před zámečkem a vedlejší hospodářskou budovou. Zámeček v německých rukou byl napaden partyzány, kteří byli odražení a popraveni, ale střelba přilákala americkou kolonu, která v čele s greyhondem a halftrackem přijela k zámečku a všechny němce zlikvidovala.

Bitva mi připoměla Rückmarsch, protože zde byla na německé straně podobná technika, a takě pro obrovskou technickou převahu američanů.

Součástí atrakce byla i výstava hasičské a vojenské techniky (např. vrtulník Sokol). Bohužel, zřejmě pro vysoké teploty lákající k vodě, nepřišlo moc diváků. Po akci byla na zámečku pořádána taneční zábava, na kterou však byl zapovězen vstup v německých uniformách (účast pamětníků). Někteří němci odjeli, jiní se převlékli a šli na zábavu. Já jsem díky informacím od místního člena věděl, že ve Zdejcině se pořádá sraz klubu vojenské techniky (KVT), a tak již v pátek jsem na sraz vyrazil. Byl jsem zde jeden z mála předválečných strojů mezi spoustou Gazů, Ulazů, V3esek a Mutů (ale i 1 Trabant vojenský, a 2 motospojky JAWA - jeden komplet VB a druhá MP). Večer přijel i na krátký pokec KdF 166 Thor, jehož řidič se již těšil na ranní odjezd na dovolenou v zahraničí, a nemohl se proto bitvy zúčastnit. Ráno jeli účastníci na orientační závod, a my do války. Odpoledne kolona KVT dorazila na místo bitvy, a tak jsem se k nim připojil a zúčastnil se zábavy u nich, kde nikomu německá uniforma nevadila. V neděli ráno se účastníci přesunuli do lomů Mořina, kde byla zajištěna prohlídka podzemních chodeb ve Velké a Malé Americe.

Na závěr bych uvedl, že tato akce byla především pro pěchotu, ježdění v bitvě cca 300 m není žádný zážitek. Jediným netradičním spestřením byla výzdoba budovy německého štábu. Kdyby nebyla dohodnuta podpora našeho klubu, tak mě víc lákal orientační závod (částečně i terénem) pořádaný KVT. Na zpáteční cestě se ještě přihodil drobný defekt na stroji - utrhnul se setrvačník. Po shánění pomoci z téměř vybitého telefonu se mě nakonec ujal náš bývalý člen Jakub Vojáček, který mě odvezl na přívěsu až domů a tímto mu chci poděkovat.

Králův Dvůr
Králův Dvůr
Králův Dvůr
Králův Dvůr
Králův Dvůr
Králův Dvůr
Králův Dvůr
Králův Dvůr