Andělské schody (Kytín) 2015

Ve čtvrtek 30.4., druhý den po bitvě v Žinkovech, byl naplánován přesun do Kytína, kde se naši motocyklisté měli zúčastnit závodu veteránů "Andělské schody". Bohužel se na cestu vydala jen malá skupinka, 3 x BMW R12 side, 1 x VW166, a 1 x Malý Zázrak 350, pracující na principu náhodných výbuchů. Při průjezdu přes Brdy po lesních cestách (pro někoho těžký terén) došlo k drobné kolizi mezi zádí VW a jedním za sidecarů, ale všichni jsme dojeli na místo určení.

Po příjezdu jsme na vyhrazeném místě u hřiště začali stavět stany, ale majitel poškozeného sidecaru měl po náladě, a tak se sbalil a odjel domu. My, co jsme zbyli, jsme jeli na náves udělat malou výstavku při stavění májky. Potom jsme ve fotbalových šatnách provedli očistu, a v bufetu na nás čekal guláš a špekáčky. Potom jsme byli pozváni na prohlídku depozitářů místních veteránistů, kde nás zaujalo pásové vozítko s motorem Porsche z 50-tých let, které používala francouzská armáda, a také jsme viděli v chodu Renault z roku 1904. Večer následoval přípravný večírek na závody, kdy jsme zjistili, že také zde mají dvojníka Brada Pitta, který obsluhoval v občerstvení.

1.5. byl od 10 hod. závod do vrchu na bývalé hlavní silnici na Dobříš v úseku zvaném "Andělské schody". Náš kolega s VW 166 si zajel domu, a aby se mohl zúčastnit motocyklového závodu, přijel na NSU HK101. Byla to jízda do vrchu po rovné silnici s jednou šikanou uprostřed. Jízdy se zúčastnilo více poválečných strojů, ale mezi těmi málo předválečnými stroji bylo mnoho zajímavostí. Již po první jízdě odjel jeden BMW R12 domů, takže nebyl klasifikovaný. Pro ostatní závody nedopadly dobře, umístili jsme se ve druhé polovině startovního pole. Pouze NSU HK101 dostal zvláštní cenu za technicky nejzajímavější motocykl, a zvláštní cenu za nejrychlejší čas získal místní jezdec na BMW R66. Po vyhlášení výsledků následoval večírek s hudbou a tancem.

Ráno, 2.5., odjel NSU HK101 do bitvy v Mostě, a zbytek motokolony (BMW R12 side a DKW 350 NZ-1) vyrazil do bitvy s bolševikem v Březových Horách.

Pohled na akci z jiné motorky:

Na konci letošního Ruckmarche se menší část klubu oddělila a zamířila na nejstarší závody do vrchu v Čechách. Skupina vozidel ve složení 3x BMW R12, NSU Hk 101 a DKW NZ 350-1 dorazila na místní fotbalové hřiště v předvečer čarodějnic a tak jsme po rozbití stanového tábora spojeného s očistou v místních šatnách, vyrazili na stavění májky a následnou lidovou veselici s opékáním buřtíků. Klubaření s domorodým obyvatelstvem se protáhlo až do časných ranních hodin.

Ráno jsme naše stroje odlehčili od přebytečné zátěže a vyrazili na registraci. Sjelo se větší množství motocyklů s rozličnými kubaturami a daty výroby. V soutěži pravidelnosti se startovalo vždy po dvou strojích na dvě kola. Trať byla v mírném stoupání s šikanou uprostřed. Atmosféra i přijetí místního veterán klubu bylo vynikající a dokonce jsme dovezli i nějaké to ocenění...

Z historie závodu:

7. října 1923 uspořádal Klub cyklistů a motocyklistů Praha 1883 mezi Dobříší a Mníškem pod Brdy závod do vrchu Andělské schody. Do závodu na jeden kilometr se přihlásilo 63 účastníků a povzbuzovat je přišlo množství diváků. Motocykly do 350 cm3 vyhrál Paulus na stroji Rush a pětistovky Stošek na Nortonu. Zajímavý výsledek se podařil ve třídě do 750 cm3 Ing. Tachecímu, když na stroji pražské značky Itar překonal celý houf Indiánů. V kategorii nad 750 cm3 však Indiány převládly a prvenství získal Kučka. Silně obsazená byla kategorie sidecarů do 1000 cm3, kterou vyhrál pan Šulc na BSA před panem Tesárkem na Harley-Davidsonu. Sidecary nad 1000 cm3 vyhrál Rudolf Sochor s Indiánem před panem Stockem na motocyklu ACE a panem Vychodilem na Hendersonu. Na startu se také objevily tříkolky Walter, které vytvořily vlastní kategorii a několik automobilů. Ve speciální kategorii "Mimosériové automobily do 3 litrů" startoval a vyhrál pan Münz a automobilem Laurin & Klement.